1. POW WOW ve Westernovém městečku WWC v Boskovicích

indiáni tančí

V sobotu 5.7.2008 se uskutečnilo I. POW WOW v Boskovicích. Již od pátku najížděli indiání z nejrůznějších koutů České i Slovenské republiky. V sobotu ráno vybudovali v zákoutích western. městečka své indiánské vesničky, ve kterých  ukazovali způsob svého indiánského života. Návštěvníci si zde mohli vyzkoušet spoustu řemesel a dovedností, nebo také vyčiňování kůží.

 

Program byl zahájen kolem 10. hodiny, kdy se všichni indiáni shromáždili, vytvořili průvod a došli na „náměstí“. Zde předvedli svůj první tanec. Poté se diváci odebrali do malé arény, kde shlédly divadelní představení obyvatel western. městečka. Následovali další tance, vystoupení Mr. Majkla s jeho lasy a colty a taneční vystoupení obyvatelek western. městečka. Program byl velmi pestrý a nabytý. Proto ve 14. hodin návštěvníci shlédli hodinovou show Koně dary Bohů, kde se představili všichni obyvatelé western. městečka a jejich krásní koně. Po tomto představení následovali další ukázky tanců i s vysvětlením, co se na „náměstíčku“ vlastně odehrává.  Tance byly velmi různé a indiáni předvedli spoustu svých indiánských šatů. Po předposledním představení se odebrali do indiánské vesnice, kde proběhla pravá indiánská svatba.

 

V podvečer indiáni ukázali, jak se dovedou zabavit, když zrovna nemají co na práci. Hráli různé indiánské hry. Branky měli sestaveny ze 3 dřevěných tyček položených na sobě. Z větví stromů si udělali hokejky, balonek, a o zábavu bylo postaráno.

 Ve 22. hodin vypuklo to nekrásnější představení dnešního dne a možná i celé historie western. městečka.

Zhruba 70 indiánů nastoupilo s pochodní v ruce do velkého amfiteátru, zapálili oheň a začala velká slavnost POW WOW. Po krásných ukázkách doplněných světelnými efekty se indiáni odebrali na svá místa a začalo opět představení s názvem Koně dary Bohů. (v noční podobě a se světelnými efekty, je toto představení mnohem krásnější)

Po pár minutách tohoto představení se kovbojové a kovbojky vystřídali opět s indiány.

Představení, které obvykle trvá hodinu, v tento den trvalo 2 hodiny. Ale bylo to tak krásné, že se na to nedá nikdy zapomenout. Souhra indiána se Zemí, člověka a koně…

 

Poděkování patří všem, kteří na POW WOW spolupracovali.

 

Ilustrační foto z www.forthary.wz.cz  

Autor článku: Hanka Sychrová

Letovice u Brna 11.7.2008

Něco pro vysvětlení:

 

Pow Wow…

 

Pow wow (čti pauwau) : tímto výrazem byl kdysi nazýván medicinman či duchovní vůdce algonkinských kmenů. Avšak Evropané, pozorujíce medicinmany při tanci, pak mylně přisoudili toto slovo celé taneční události. To na co se Evropané dívali, se nepodobá tomu, co se děje v současnosti. Tradice indiánského tance je prastará a pow wow, která jsou v současné době prezentována v USA, se vyvinula teprve v posledních sto letech.

Pow wow jsou velkolepá shromáždění, obvykle víkendová, na která se sjíždějí Indiáni z USA a Kanady, aby zpívali, tančili, hráli hry a setkávali se s přáteli a příbuznými. V Americe se popularita pow wow nazývá znovuzrozením a vzkříšením indiánské identity.

Ale vraťme se k nám do Čech. Začátek zájmu o tuto bohatou taneční a hudební aktivitu se u nás objevuje v sedmdesátých letech, kdy vznikají první skupiny vyznavačů kultury severoamerických Indiánů. Nacvičují se první taneční kroky, vyrábějí se první taneční kostýmy a taneční doplňky.První nesmělé krůčky jsou inspirovány zkušenostmi z bývalého východního Německa, kde byla tato oblast mapována již mnoho let předtím. U nás se větší a živější rozmach pow wow objevuje až v osmdesátých letech, kdy se na tomto poli angažuje indiánská skupina Bílý Wampum z Prahy. Bílý Wampum tak odstartoval profesionální přístup jak k překladům dobových písní, tak i k tancům a kostýmům.

Hlavní zlom ale nastává v roce 1989, kdy se nám se změnou politické situace otevírají brány do světa.
V roce 1990 vzniká spolek Indian Corral, který sdružuje všechny české, moravské a tehdy i slovenské indiánské skupiny a jednotlivce. Tance i písně a veškeré dosud nabyté zkušenosti se tak dostávají k širší indiánské veřejnosti u nás.
Pořádají se pow wow na letních táborech, setkáních a pilně se cvičí v tělocvičnách. Někteří z nás vyjíždějí na pow wow do Evropy - hlavně do sousedního Německa(první zimní halové pow wow se tam uskutečnilo v roce 1991). Ti nadšenější pak putují za moře, aby vše zažili na vlastní kůži.

Po mnoha cestách, shromážděných zkušenostech a materiálech se u nás 20.ledna 1996 koná první halové pow wow. Halové pow wow se od těch tradičních, která pořádáme na táborech, trochu odlišuje, nicméně atmosféra těchto oslav je nezapomenutelná.
Uspořádat takové halové pow wow není zrovna jednoduché a vyžaduje dlouhou a neúnavnou přípravu. Každý rok se snažíme zpestřit halové pow wow novým programem, výstavou, či jinou zajímavou kulturní vložkou. Kromě stálých českých kapel každoročně přijíždějí přátelé z Německa - tanečníci i kapely. Jezdí k nám i nadšenci z celé Evropy a občas i z Ameriky.

A tak včetně Euroindiánů či neindiánských přátel si každý zajisté odnese nejeden příjemný zážitek. Na tanečníky pak čekají hodnotné ceny za jejich umístění v soutěžích.

Čikala

 

Zdroj text i foto: www.powwow.cz

indiánský tanecpow wow, indiánieuroindiáni, setkání indiánů

Vzkaz autorovi

Reportáž není o koních, ale i indiáni na koních jezdili:) a měli svou jezdeckou kultůru